Konta młodzieżowe

Młodzi ludzie od najmłodszych lat powinni się uczyć zarządzania i oszczędzania pieniędzy. Taka umiejętność i wiedza będzie procentowała w kolejnych latach ich życia, dając odpowiedź na pytania: które lokaty są najlepsze, jakie istnieją możliwości inwestowania oraz gdzie najlepiej oszczędzać swoje pieniądze, aby było to wygodne i bezpieczne? Pierwszym krokiem, który możemy uczynić na drodze do tego, aby w taką wiedzę ich wyposażyć, jest konto młodzieżowe. Konta młodzieżowe to nic innego jak klasyczne konto bankowe ograniczone z kilku opcji. Jakich? To bank decyduje o tym, jakie funkcjonalności oferuje jego konto młodzieżowe. Analizując oferty wybranych banków łatwo można dostrzec że ograniczenia najczęściej dotyczą tego, jaki jest maksymalny limit płatności i wypłat gotówkowych, a także kto z dorosłych osób ma dostęp do takiego konta. Oprócz tego, osoby posiadające konta młodzieżowe nie mogą korzystać z dodatkowych produktów banku, takich jak kredyty, pożyczki czy karty kredytowe.

Czy konta młodzieżowe mają jakieś praktyczne zastosowania na co dzień? Przedstawiamy najczęstsze sytuacje, w których można z nich korzystać. Przede wszystkim jest to przelewanie na konto pieniędzy dla dziecka. Czy to kieszonkowe, czy pieniądze na wycieczkę, czy w końcu pieniądze, które dziecko zarobiło podczas wakacyjnych prac. Konto bankowe nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o limity przyjmowanej gotówki. Mogą to być zarówno drobne, kilku złotowe sumy, jak również większe kwoty pieniędzy wynoszące od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Korzystanie z pieniędzy, zgromadzonych na koncie młodzieżowym może następować w jeden z trzech sposobów. Pierwszy z nich to płatności bezgotówkowe, realizowane wprost z systemu transakcyjnego. Mogą to być płatności internetowe realizowane za zakupy w sklepach internetowych lub płatności za rachunki telefoniczne, akademik, wynajmowane mieszkanie lub inne szkolne rachunki. Druga możliwość to płatność kartą płatniczą, która również może zostać wydana do takiego konta. Karta służy zarówno do płatności bezgotówkowych, a także do wypłat gotówki z bankomatów.

Bankomaty to kolejna sprawa, która wymaga głębszego rozpoznania podczas wybierania banku z kontem młodzieżowym. W praktyce, w korzystaniu najwygodniejsze będą konta w tych bankach, które posiadają największą liczbę własnych bankomatów. Wówczas wypłacanie z nich pieniędzy będzie darmowe. W przypadku, jeśli dziecko zechce skorzystać z bankomatu zewnętrznego, każda wypłata gotówki będzie kosztowała dodatkowych kilka złotych. Lepiej tego unikać, sprawdzając liczbę i lokalizację bankomatów w tych miejscach, w których dziecko będzie przebywało najczęściej. Na jak długi okres są otwierane konta młodzieżowe? Niektórzy sądzą że tylko na czas, aż dziecko osiągnie pełnoletność. To nie zawsze prawda. Niektóre banki oferują konta młodzieżowe przez cały okres nauki, aż do ukończenia 26 roku życia. Ważne jest również to, że w przyszłości takie konto może zostać przemianowane w konto dla dorosłych, bez zmiany nr rachunku.

VeloKonta dla Młodych

VeloBank

  • VeloKonto dla Młodych, wyglądaj zwrotu 600 zł!
  • 0 zł za prowadzenie konta
  • 0 zł za obsługę karty
Złóż wniosek Warunki

Produkty polecane